Przedsiębiorca Roku

Uwaga! Najlepsi twórcy firm, startuje 16. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

21 maja 2018

 • Share

Do 29 czerwca br. można zgłaszać się do udziału w polskiej edycji międzynarodowego konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Laureaci zostaną wyróżnieni w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie / Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Spośród nich wybrany będzie zdobywca głównego tytułu Przedsiębiorca Roku 2018. Będzie on reprezentował Polskę w międzynarodowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo, gdzie zmierzy się z blisko 60 zwycięzcami lokalnych edycji konkursu.

Jedyny taki konkurs

W konkursie EY Przedsiębiorca Roku już po raz 16. zostaną wyróżnieni najlepsi polscy przedsiębiorcy. EY Przedsiębiorca Roku to polska edycja międzynarodowego programu EY Entrepreneur Of The Year.

- EY Przedsiębiorca Roku to konkurs na osobowość, która stoi za sukcesem swojej firmy. To jedyna tego typu inicjatywa w Polsce o zasięgu międzynarodowym. Oceny kandydatur dokonuje kilkunastoosobowe niezależne jury składające się ze znakomitych, polskich przedsiębiorców na podstawie analiz danych finansowych wzbogaconych o bezpośrednie wywiady z uczestnikami konkursu – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. - Od 16 lat z dumą patrzymy na sukcesy naszych laureatów. Mamy nadzieję, że w tym roku to grono poszerzy się o kolejnych wspaniałych przedsiębiorców – dodaje.

Konkurs funkcjonuje obecnie w blisko 60 państwach, które łącznie odpowiadają za 94% światowego PKB. Co roku zwycięzca krajowej edycji reprezentuje Polskę na światowym finale EY World Entrepreneur Of The Year w Monte Carlo. Tytuł Przedsiębiorcy Roku jest dobrze rozpoznawalny na całym świecie, co czyni go niepowtarzalnym certyfikatem jakości. Kryteria oceny kandydatów są takie same we wszystkich krajach i dają przedsiębiorcom równe szanse w rywalizacji o zwycięstwo w światowym finale

Trzy kategorie główne

W konkursie mogą wziąć udział twórcy, współtwórcy lub sukcesorzy, którzy poprzez swoje produkty, usługi czy zastosowane rozwiązania są wiodącymi podmiotami w Polsce i ambasadorami naszego kraju na rynkach zagranicznych. W konkursie są trzy kategorie: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzca jednej z kategorii otrzyma tytuł Przedsiębiorcy Roku.

Do kategorii Produkcja i Usługi mogą zgłaszać się przedsiębiorcy zarządzający firmami produkcyjnymi lub usługowymi, funkcjonującymi od przynajmniej pięciu lat, których przychody ze sprzedaży przekraczają 20 mln zł. Kategoria Nowe Technologie / Innowacyjność przeznaczona jest dla przedsiębiorców, których firmy specjalizują się w nowoczesnych rozwiązaniach lub w obszarach, w których innowacyjne zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala wyprzedzić inne firmy na danym rynku. Kandydaci startujący w tej kategorii muszą działać na polskim rynku przynajmniej dwa lata, a ich przychody ze sprzedaży powinny przekraczać 5 mln zł. Natomiast w kategorii Nowy Biznes mogą startować twórcy młodych firm, które działają od dwóch do pięciu lat.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny dostępny na stronie www.przedsiebiorcaroku.pl. Udział w konkursie jest bezpłatny.

- Niezależne jury polskiej edycji do tej pory wyłoniło już łącznie 186 finalistów, spośród których 15 otrzymało prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku. Nasi pracownicy spotykają się ze wszystkimi kandydatami i prowadzą z nimi pogłębiony wywiad na temat historii powstania i funkcjonowania ich firm oraz wizji ich rozwoju, tak, by przedstawić jury możliwie najbardziej szczegółowe, rzetelne i obiektywne informacje. W ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu w cały program zaangażowanych było 130 pracowników EY, którzy poświęcili łącznie około 300 godzin na spotkania z kandydatami – mówi Bartłomiej Smolarek, Partner w dziale Doradztwa Transakcyjnego EY, Audytor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Jury oceni kandydatów wg takich kryteriów jak przedsiębiorczość, strategia firmy i jej wyniki finansowe, innowacyjność, działalność międzynarodowa. Przyjrzy się również czynnikom pozaekonomicznym, do których należą m.in. relacje przedsiębiorcy z pracownikami czy zaangażowanie na rzecz rozwoju lokalnej społeczności.

Rozstrzygnięcie 16. edycji konkursu nastąpi w listopadzie br. podczas uroczystej Gali Finałowej.

W skład Jury wchodzą wybitne osobistości polskiego biznesu oraz zwycięzcy minionych edycji konkursu:

 • Jerzy Koźmiński, Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Paweł Buszman, Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland
 • Marcin Grzymkowski, Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl
 • Marcin Iwiński, Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt
 • Adam Krzanowski, Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl
 • Piotr Krupa, Przedsiębiorca Roku 2017, Prezes KRUK S.A.
 • Krzysztof Pawiński, Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
 • Ewald Raben, Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
 • Jacek Siwicki, Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors
 • Kinga Stanisławska, Partner Zarządzający i Założyciel Experior Venture Fund
 • Andrzej Wiśniowski, Przedsiębiorca Roku 2013, Twórca firmy WIŚNIOWSKI

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku byli Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu), Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO) Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben) Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI), Adam Krzanowski, Prezes Grupy Nowy Styl, prof. Paweł Buszman (American Heart of Poland), Marcin Grzymkowski (eobuwie.pl), Piotr Krupa (KRUK S.A.).

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Harvard Business Review Polska, Gazeta Wyborcza, Puls Biznesu, TVN24 BiS.

Partner Gali: Tor Wyścigów Konnych Służewiec.

Więcej informacji na stronie: www.przedsiebiorcaroku.pl


O firmie EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 247 570 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach, dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma blisko 3200 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz w Centrum Usług Wspólnych. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.

EY angażuje się w działania na rzecz promocji przedsiębiorczości. Od 15 lat zaprasza kandydatów do startu w polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku, której zwycięzcy reprezentują nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year organizowanym co roku w Monte Carlo.

EY od wielu lat na całym świecie wspiera inicjatywy związane ze sztuką. W Londynie jest partnerem Tate Britain i Tate Modern. Współpracuje także z British Museum czy National Gallery. Liczne projekty realizowane są także w Australii. W EY Polska działa inicjatywa EY Art Club promująca polskich artystów młodego pokolenia. Organizowane są spotkania z ludźmi sztuki, wykłady i wspólne zwiedzanie wystaw. Od 2017 roku EY Polska jest Mecenasem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

EY to także jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Firma została wielokrotnie wyróżniona tytułem Idealnego Pracodawcy według Uniwersum, a także Najbardziej Pożądanego Pracodawcy w rankingu „Pracodawca Roku®” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. W 2017 roku Great Place to Work nagrodził EY w kategorii organizacji zatrudniających ponad 500 pracowników.

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl

Załączniki komunikatu


Kontakt dla mediów

Spotkajmy się

Spotkajmy się tam, gdzie lubisz najbardziej. Dołącz do naszych społeczności!

Archiwalne komunikaty