Przedsiębiorca Roku

Piotr Mikrut, prezes Śnieżki S.A. zwyciężył w konkursie Ernst & Young Przedsiębiorca Roku

28 listopada 2009

  • Share
Piotr Mikrut, prezes Śnieżki S.A. zwyciężył w konkursie Ernst & Young Przedsiębiorca Roku

Tytuł Ernst & Young Przedsiębiorca Roku 2009 przypadł w udziale prezesowi firmy należącej do ścisłej czołówki producentów farb i lakierów w Polsce. O zwycięstwie Piotra Mikruta zadecydowało niezależne Jury pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego. Przedsiębiorca Roku 2009 będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu Ernst & Young World Entrepreneur of the Year wiosną przyszłego roku w Monte Carlo.

Jury nagrodziło zwycięzcę za „odniesienie sukcesu na 100 milionowym rynku naszego regionu, którego znaczenie dla Europy rośnie, za skuteczną obronę pozycji w kryzysie i za wykreowanie zauważalnej marki wiodącego producenta farb i lakierów”.  Przedsiębiorca został oceniony jako najlepszy spośród uczestników startujących w kategorii Produkcja.

Notowana na GPW „Śnieżka” powstała i rozwinęła się w efekcie trwającej ćwierć wieku działalności jej założycieli, którzy konsekwentnie budowali pozycję spółki na rynku. Od sześciu lat Piotr Mikrut, absolwent Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, z powodzeniem realizuje strategię firmy, unowocześnia technologię produkcji farb i lakierów, poszerza ofertę i podbija produktami spółki coraz to nowe rynki. „Śnieżka” wytwarza rocznie około 90 milionów litrów różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej na rynek krajowy i zagraniczny. Popularne produkty tej marki dostępne są m.in. na Ukrainie, Białorusi, Litwie, Łotwie, Słowacji, Węgrzech, Rosji i Rumunii.

Jako zwycięzca polskiej edycji konkursu 40-to letni Piotr Mikrut będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale konkursu – „Ernst & Young World Entrepreneur of the Year” w Monte Carlo, w czerwcu 2010.  Zmierzy się wówczas z konkurentami z 50 krajów świata.

W światowym finale konkursu o tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie World Entrepreneur of the Year walczą zwycięzcy wszystkich lokalnych edycji konkursu.

Pozostałymi laureatami konkursu zostali:

Zwycięzca w kategorii Usługi

Michał Lach, K2 Internet S.A. – twórca i przewodniczący Rady Nadzorczej jednej z czołowych agencji e-marketingu notowanej na GPW, świadczącej profesjonalne usługi w zakresie marketingu interaktywnego oraz nowych technologii. Jako jeden z pionierow e-marketingu w Polsce Michał Lach aktywnie współtworzy strategię K2 Internet S.A. i wspiera rozwój Nowych obszarów działalności spółki.

Nagroda w kategorii Usługi została przyznana za „stworzenie agencji interaktywnej, będącej dziś liderem rynku i w twórczy sposób wykorzystującej Internet i nowe media w obszarze marketingu, sprzedaży i obsługi klienta. Za wspieranie innowacyjnych start-upów i za konsekwentne łączenie etyki z biznesem.”

Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Magdalena Zgutczyńska, Arsedo Poland – twórczyni i właścicielka firmy oferującej catering dietetyczny oraz układanie diet dostosowanych do indywidualnych potrzeb klienta. 25-cio letnia Magdalena Zgutczyńska w ciągu zaledwie kilku lat zdołała przekształcić małe przedsięwzięcie cateringowe w firmę posiadającą kilka oddziałów i setki klientów w całej Polsce.

Nagroda została przyznana za „zidentyfikowanie niszy rynkowej, za odwagę, zaradność i pasję przy tworzeniu firmy zajmującej się indywidualnym cateringiem dietetycznym oraz za promocję zdrowego trybu życia”.

Nagroda Specjalna

Andrzej Czernecki, HTL-Strefa S.A. – prezes firmy będącej liderem globalnego rynku bezpiecznych nakłuwaczy i trzecim na świecie największym producentem lancetów personalnych.

Nagroda Specjalna została przyznana za „zbudowanie i konsekwentne rozwijanie firmy będącej dziś globalnym liderem w produkcji lancetów i nakłuwaczy do pobierania krwi. Za spektakularny biznesowy sukces, doceniony przez renomowanego inwestora i uwieńczony zawarciem partnerskiej transakcji.”

W finale konkursu znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

Janusz Filipiak, Comarch S.A.
Michał Kaszuba, Jacek Wojciechowicz, Centrum Badań DNA
Arkadiusz Kocemba, Dariusz Topolewski, Ryszard Zawieruszyński, Oponeo.pl S.A.
Andrzej Olszewski, Farmacol S.A.
Krzysztof Pruszyński, Pruszyński Sp. z o.o.
Stanisław Sroka, Transsystem S.A.
O konkursie:

Konkurs Ernst & Young Entrepreneur of the Year to jedyna tej skali (ponad 10 000 kandydatów rocznie), międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie, realizowana od 1986 roku, obecnie już w 50 krajach świata. Jury konkursu podejmuje decyzje w oparciu o takie kryteria, jak przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. Tak ustalone kryteria – identyczne we wszystkich krajach realizujących konkurs - dają równe szanse przedsiębiorcom z całego świata w rywalizacji o zwycięstwo.

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu byli Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, Maciej Duda, Dariusz Miłek oraz Michał Kiciński i Marcin Iwiński. W skład polskiego Jury wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny publicznej oraz zwycięzcy minionych edycji.


Partnerzy konkursu:

Partnerami konkursu są: Credit Suisse, Gazeta Wyborcza, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Harvard Business Review Polska, TVN24, TVN CNBC Biznes.

Więcej informacji o konkursie można znaleźć na stronach: http://www.przedsiebiorcaroku.pl/.

 

 

***Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst &Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.

Załączniki komunikatu