Przedsiębiorca Roku

Twórca firmy FAKRO Ryszard Florek zwycięzcą ósmej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku

29 listopada 2010

  • Share
Twórca firmy FAKRO Ryszard Florek zwycięzcą ósmej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku

Producent znanych na całym świecie okien dachowych FAKRO będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu Ernst & Young World Entrepreneur of the Year wiosną przyszłego roku w Monte Carlo. O zwycięstwie Ryszarda Florka zadecydowało niezależne Jury pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego. 

Przedsiębiorca Roku 2010, zwycięzca w kategorii Produkcja
Ryszard Florek, FAKRO

Jury nagrodziło zwycięzcę za „zbudowanie od podstaw międzynarodowego przedsiębiorstwa, które odniosło spektakularny sukces na światowych rynkach, za stworzenie szerokiej gamy nowoczesnych produktów i globalnej sieci dystrybucji, dzięki czemu ta polska marka jest rozpoznawana w swojej branży na całym świecie.”

FAKRO jest wiceliderem światowej sprzedaży okien dachowych i posiada około 17% udziału w globalnym rynku. Firma produkuje pół miliona okien dachowych rocznie, z czego 70% trafia na eksport. Okna FAKRO kupowane są w całej Europie a także w USA, Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii oraz w wielu krajach Azji i Afryki. FAKRO zatrudnia 3200 pracowników i dysponuje 100 tys. m2 własnych hal produkcyjnych. Firma ma zakłady produkcyjne w Polsce, Rosji, na Ukrainie i w Chinach oraz 12 firm dystrybucyjnych w wielu krajach świata. Ryszard Florek pochodzi z nowosądecczyzny i bardzo jest związany z tym regionem. Swoją firmę budował od podstaw, a następnie konsekwentnie rozwijał, od dwudziestu lat konkurując z dominującym na rynku okien dachowych podmiotem – firmą Velux. Ryszard Florek ma 57 lat. Jest absolwentem Wydziału Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej.

Reprezentując Polskę w międzynarodowym finale konkursu – „Ernst & Young World Entrepreneur of the Year” w Monte Carlo w czerwcu 2011 roku, Ryszard Florek  zmierzy się z konkurentami z 50 krajów świata. W światowym finale konkursu o tytuł najlepszego przedsiębiorcy na świecie World Entrepreneur of the Year walczą zwycięzcy wszystkich lokalnych edycji konkursu.

Pozostałymi laureatami konkursu zostali:

Zwycięzcy w kategorii Usługi - Ex aequo

Krzysztof Gradecki, EKO Holding oraz Piotr Woś i Paweł Woś, Piotr i Paweł

Krzysztof Gradecki zarządza jedną z największych w Polsce firm zajmujących się handlem detalicznym i dystrybucją artykułów chemiczno-kosmetycznych. Notowana na GPW Grupa EKO Holding generuje 1 mld złotych przychodów rocznie i kilkadziesiąt milionów zysków.
Nagroda przyznana została za „zbudowanie od podstaw i konsekwentne rozwijanie sieci sprzedaży obejmującej zarówno detaliczny handel spożywczy, jak i handel hurtowy produktami drogeryjnymi.”
Piotr Woś i Paweł Woś – to twórcy i właściciele popularnej, szybko rozrastającej się sieci delikatesów Piotr i Paweł, liczącej blisko 80 placówek w całym kraju, której łączne obroty przekraczają 1,5 mld złotych rocznie, a zatrudnienie liczy 4000 osób.
Nagroda przyznana została za „stworzenie sieci delikatesów, które od zawsze w centralnym punkcie swojej strategii stawiają klienta, jego wymagania, oczekiwania i w rezultacie oferują wzorcową jakość produktów i usług.”


Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

Marek Żołędziowski, Change Integrated


Marek Żołędziowski jest twórcą jednej z czołowych polskich niezależnych agencji reklamowych – Change Integrated. Jako grupa spółek komunikacji marketingowej Change Integrated tworzy nowoczesne rozwiązania komunikacyjne i dąży do bycia silną marką, rozpoznawaną również poza Polską. Zakładając w 2007 roku agencję Change Marek Żołędziowski porzucił dobrze rokującą karierę w korporacji, by działać na własny rachunek. 
Nagroda przyznana została za „przedsiębiorczość przejawiającą się w odwadze współtworzenia niezależnej agencji reklamowej a także za skuteczność w zaspakajaniu potrzeb czołowych polskich reklamodawców.”


Nagroda Specjalna

Lucjana Kuźnicka-Tylenda, TFP


Lucjana Kuźnicka–Tylenda jest właścicielką oraz prezesem Zarządu firmy TFP, czołowego w Polsce producenta tektury falistej opakowań. Do firmy należy 10 % krajowego rynku, a jednym z kluczowych klientów jest IKEA. Firma posiada dwa nowoczesne zakłady produkcyjne, a w nich 26 linii do wytwarzania i przetwarzania tektury falistej. Lucyna Kuźnicka–Tylenda przejęła zarząd nad firmą w 1993 roku po śmierci męża i przekształciła TFP w innowacyjną firmę posiadającą 10 % krajowego rynku. Lucjana Kuźnicka–Tylenda reprezentowała w konkursie kategorię Produkcja.
Nagroda przyznana została za „niezłomność i hart ducha, jakiego wymagało kontynuowanie dzieła rozbudowy firmy i za doprowadzenie do zajęcia przez nią wiodącej pozycji rynkowej w branży producentów tektury falistej i opakowań.”


Nagroda Specjalna

Marcin Zawadzki, Medi-System

Marcin Zawadzki jest właścicielem sieci domów opieki zdrowotnej Medi-System. Medi-System sprawuje opiekę m.in. nad pacjentami przewlekle i obłożnie chorymi, wymagającymi specjalistycznej rehabilitacji oraz nad pacjentami z typowymi problemami wieku podeszłego. Medi-System świadczy usługi za zakresu opieki zdrowotnej w 4 ośrodkach i posiada największy w Polsce Oddział Intensywnej Opieki Medycznej (OIOM). Marcin Zawadzki reprezentował w konkursie kategorię Nowy Biznes. Nagroda przyznana została za „podjęcie biznesowego ryzyka działań w nowym segmencie, jakim są ośrodki opieki zdrowotnej i rehabilitacji.” 

 
W finale konkursu znaleźli się także następujący przedsiębiorcy:

  • Stefan Jurczyk, Piotr Kapcio, Krystian Stypuła, Home.pl
  • Michał Kaszuba, Jacek Wojciechowicz, Centrum Badań DNA
  • Filip Kenig, Tilia
  • Mikołaj Placek, Oknoplast-Kraków

Ernst & Young Przedsiębiorca Roku to jedyna tej skali (ponad 10 000 kandydatów), międzynarodowa inicjatywa promująca najlepszych przedsiębiorców na świecie. Konkurs jest organizowany od 1986 roku, uczestniczy w nim ponad 50 państw. Niezależne od Ernst & Young Jury podejmuje decyzję o wyborze najlepszego przedsiębiorcy w oparciu o takie kryteria jak: przedsiębiorczość, strategia, działalność międzynarodowa, innowacyjność oraz relacje z pracownikami i otoczeniem. Tak ustalone kryteria – identyczne we wszystkich krajach realizujących konkurs – dają równe szanse przedsiębiorcom z całego świata w rywalizacji o zwycięstwo.

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu byli Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, Maciej Duda, Dariusz Miłek, Michał Kiciński, Marcin Iwiński oraz Piotr Mikrut.
W skład polskiego Jury wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny publicznej oraz zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

Jan Krzysztof Bielecki – Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej  przy Prezesie Rady Ministrów
Leszek Czarnecki -  Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding  
Andrzej Dębowski - Prezes DIE Inwestycje 
Maciej Duda - Przedsiębiorca Roku 2006, Prezes Zarządu PKM Duda  
Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, współtwórca firmy CD Projekt 
Jerzy Koźmiński - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności 
Piotr Mikrut – Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka 
Dariusz Miłek - Przedsiębiorca Roku 2007, Prezes grupy NG2 
Jacek Siwicki - Prezes Enterprise Investors  
Tadeusz Winkowski – Przedsiębiorca Roku 2005, Przewodniczący Rady Nadzorczej QuadWinkowski

Partnerzy konkursu

Partnerami konkursu są: Credit Suisse, Gazeta Wyborcza, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Harvard Business Review Polska, Radio PiN, TVN24 i TVN CNBC. Partnerem Gali Finałowej ósmej edycji konkursu Ernst & Young Przedsiębiorca Roku jest PKN ORLEN S.A.
Więcej informacji: www.przedsiebiorcaroku.pl

 

 

***Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst &Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.

Załączniki komunikatu