Raporty i ekspertyzy

Polski rynek kapitałowy w czołówce światowych rynków

13 grudnia 2011

  • Share

Kryzys zadłużenia w strefie Euro spowodował wyraźny spadek aktywności na światowych parkietach. Liczba transakcji na globalnym rynku IPO w okresie od stycznia do końca listopada br była o 20% niższa niż w całym roku 2010, natomiast wartość tych transakcji była o 45% niższa niż wartość wszystkich IPO w roku 2010 – wynika z raportu year-end Global IPO Update przygotowanego przez Ernst & Young. Natomiast warszawska GPW po raz kolejny korzystnie wyróżniła się na tle światowych i europejskich parkietów – zarówno jeśli chodzi o wartość jak i liczbę debiutów giełdowych.

Słabnąca aktywność

Po obiecującym pierwszym półroczu br, aktywność transakcyjna w trzecim kwartale okazała się dużo słabsza – głównie ze względu na kryzys finansowy w strefie Euro oraz obawy inwestorów przed  światowym spowolnieniem gospodarczym i obniżającymi się wycenami spółek. Jednocześnie utrzymuje się bardzo duża liczba spółek planujących debiut giełdowy w momencie poprawy warunków rynkowych. Negatywne wydarzenia na poziomie makroekonomii oraz ogromna niepewność najbliższej przyszłości wpływają niekorzystnie na ilość IPO na świecie, na wycenę spółek i na ich apetyt co do giełdy – mówi Sebastian Łyczba, Partner w dziale Audytu i Szef Grupy Rynków Publicznych w Ernst & Young.

Światowy rynek IPO

Trzy największe debiuty giełdowe w okresie styczeń-listopad 2011 reprezentują blisko 13% całego kapitału pozyskanego w tym czasie. 19 transakcji zrealizowanych w tym okresie miało wartość większą niż 1 mld USD. W grupie tej znajduje się jedna transakcja przeprowadzona na rynku kapitałowym w Polsce – oferta publiczna akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej, której wartość wyniosła około 1,9 mld USD. Rynki wschodzące mają udział w wartości IPO na świecie na poziomie 60,5%, zaś w liczbie spółek: 68,4%; największy w tej grupie rynków jest udział krajów BRIC (34% liczby IPO na świecie i 43% wartości transakcji). Po upływie jedenastu miesięcy 2011 r. utrzymuje się dominacja rynków azjatyckich na światowej mapie IPO, choć aktywność transakcyjna w Azji jest niższa niż w roku 2010.

Giełdą, poprzez którą pozyskano najwięcej kapitału, jest NYSE. Na kolejnych miejscach uplasowały się giełdy chińskie: Shenhzen Stock Exchange i Hong Kong Stock Exchange. Na giełdach europejskich pozyskano 18,5% całej wartości światowych IPO, a przodowały w tym, w okresie styczeń-listopad br, giełdy w Madrycie i w Warszawie oraz London Stock Exchange. Pierwszą pozycję zajęła giełda londyńska, dzięki debiutom Glencore i debiutom spółek z Rosji, drugą –  hiszpańska giełda Spain’s Bolsa de Madrid, zaś trzecią pozycję zdobyła warszawska GPW. Pod względem liczby debiutów giełdowych w okresie styczeń-listopad br, warszawska GPW znalazła się w światowej czołówce – zajmując drugie miejsce za giełdą w Shenzhen. Na rynku NewConnect pojawiło się aż 117 debiutów giełdowych, natomiast na parkiecie w Shenzhen: 226. Na trzecim miejscu uplasowała się giełda australijska: 93 debiuty.

Trzeba przyznać, że rynek NewConnect był doskonałym pomysłem. Co prawda  ilość to nie zawsze jakość i wielkość, ale już sama ilość pozwala na brylowanie w światowych statystykach i promowanie  rynku warszawskiego. Rok 2012 pod tym względem będzie słabszy, ale nadal GPW będzie w czołówce giełd światowych. Hitem 2012 roku w skali globalnej ma być IPO Facebooka. Może i inne odkładane do tej pory IPO „pójdą za ciosem”  - komentuje Sebastian Łyczba, Partner Działu Audytu i Szef Grupy Rynków Publicznych w Ernst & Young.

 

***

Ernst & Young, to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst & Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju. Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.