Przedsiębiorca Roku

Znamy finalistów jedenastej polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

21 października 2013

  • Share
Znamy finalistów jedenastej polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Jury konkursu pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego wyłoniło następujących finalistów tegorocznej edycji konkursu:

         

Jarosław Czaja - Future Processing 
Twórca założonej 13 lat temu firmy Future Processing, konkurującej dziś na globalnym rynku usług informatycznych. Firma zajmuje się tworzeniem wyspecjalizowanego oprogramowania komputerowego na potrzeby międzynarodowego handlu, przemysłu i usług. Future Processing to obecnie ponad 500-osobowy zespół specjalistów ściśle kooperujący z uczelniami. To także unikalna, zorientowana na ludzi, kultura organizacyjna. Jarosław Czaja wierzy, że harmonijna współpraca zespołu, podejmującego coraz ambitniejsze wyzwania, może iść w parze z komercyjnym sukcesem.

Michał Czekalski, Łukasz Olek - InternetowyKantor.pl
Twórcy firmy InternetowyKantor.pl - pierwszego w Polsce kantoru online, innowatorzy e-biznesu i usług finansowych. W 2013 r. InternetowyKantor.pl połączył się z operatorem Walutomat.pl, tworząc Currency One SA. Obecnie firma skupia ponad 50% obrotów na rynku wymiany walut online. Współpracuje z 22 bankami, oferując tanią i bezpieczną wymianę walut, opartą o przelewy bankowe. Z serwisów korzysta ponad 200 tys. klientów.

Miłosz Dziurłaj, Dawid Urban – Chic
Założyciele Grupy Chic, firmy działającej na rynku elektronicznych papierosów oraz akcesoriów do elektronicznego palenia. Grupa Chic ma w swoim portfolio takie marki, jak Mild, Volish czy eSmoking World. Produkty firmy są dostępne na wielu europejskich rynkach, w tym m.in. w Niemczech, Słowacji, czy Wielkiej Brytanii. Chic jest liderem w swojej branży i posiada sieć ponad 900 punktów sprzedaży w całym kraju.

Maciej Fiedler – Fibar Group
Twórca i Prezes Zarządu Fibar Group, firmy zajmującej się produkcją oraz sprzedażą hurtową elementów systemu automatyki budynkowej marki FIBARO. Maciej Fiedler jest entuzjastą elektroniki, od wielu lat działa w branży IT. Fibar Group, założona w 2010 roku, posiada 30 oddziałów franczyzowych i 100 innych punktów sprzedaży w Polsce. Produkty FIBARO dostępne są w 55 krajach, sprzedaż eksportowa stanowi 75% przychodów firmy.

Romuald Gierszal – Optiguard
Twórca i prezes toruńskiej firmy Optiguard, lidera w branży elektronicznych zabezpieczeń antykradzieżowych stanowiących wyposażenie sieci handlowych. Firma specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych systemów chroniących i prezentujących towary na otwartych ekspozycjach sklepowych. Firma posiada własną sieć dystrybucyjną w ponad 30 krajach na świecie. Optiguard swoimi rozwiązaniami wpływa na kształtowanie światowych trendów w branży zabezpieczeń.

Paulina Ada Kalińska, Joanna Trepka – Loft37.pl
Założycielki firmy specjalizującej się w produkcji spersonalizowanego obuwia damskiego i męskiego. Buty produkowane są ręcznie, z włoskich skór i wysokiej jakości komponentów. Właścicielki firmy, a zarazem projektantki, w każdej kolekcji butów wdrażają aktualne modowe trendy, nadając im swój autorski rys, co tworzy unikalny charakter marki Loft37. Oprócz butów Loft37.pl oferuje również m.in. oryginalne, skórzane i ręcznie szyte torby.

Igor Klaja – OTCF
Twórca firmy OTCF, produkującej odzież i akcesoria sportowe – zarówno dla profesjonalnych sportowców jak i dla amatorów. W portfolio firmy znajdują się takie marki jak: 4F, FOB, Outhorn, Tutto Bene, Wild Nature, 4F Isodrink. Od lat firma współpracuje min. z Polskim Komitetem Olimpijskim, Polskim Związkiem Narciarskim oraz Polskim Związkiem Biatlonowym, a od niedawna także z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Posiada około 100 sklepów.

Krystian Piećko – piLAB
Założyciel firmy piLab, będącej liderem polskiego hi-tech w branży IT. Jest twórcą unikalnej technologii bazodanowej, autor licznych wniosków patentowych w UE i USA. Dzięki innowacyjnej technologii piLab przekształca dane pochodzące ze zróżnicowanych źródeł w bazę wiedzy. Rozwiązania oparte o tę koncepcję oferują niedostępne do tej pory możliwości analityczne.

Joachim Siekiera – Chespa
Założyciel firmy Chespa, która od 1991 roku dostarcza narzędzia dla firm produkujących opakowania. W 10-ciu zakładach produkcyjnych w Europie wytwarza matryce, wykrojniki oraz farby drukarskie dla branży opakowań. Studia graficzne zlokalizowane w 6 krajach UE wspomagają drukarnie oraz producentów dóbr konsumpcyjnych w design i konstrukcję opakowań. Swoje usługi i wyroby Chespa sprzedaje w 33 krajach Europy, Azji i Afryki.

Dorota i Wojciech Soszyńscy – Oceanic
Twórcy i właściciele firmy Oceanic. Soszyńscy to rodzina o ponad 70 letniej tradycji w przemyśle kosmetycznym. Na początku lat 80 rozpoczęli produkcję antyalergicznych kosmetyków AA, budując w Trąbkach Małych pod Gdańskiem nowoczesną fabrykę spełniającą najwyższe farmaceutyczne standardy. AA jako jedna z nielicznych marek na polskim i światowym rynku oferuje m.in. specjalistyczne kosmetyki pielęgnacyjne dla diabetyków oraz pacjentów onkologicznych.

Andrzej Wiśniowski – Wiśniowski
Twórca i właściciel założonej w 1989 roku firmy produkującej bramy garażowe, bramy wjazdowe, ogrodzenia przemysłowe, a także drzwi i okna. Firma Wiśniowski zatrudnia obecnie ponad 1100 pracowników. Posiada rozbudowaną sieć dystrybucji w kraju i za granicą. Technologicznie zaawansowana produkcja, innowacyjność, śmiały design, wizja rozwoju wybiegająca na lata do przodu, to podstawy przewagi rynkowej przedsiębiorstwa z Nowosądecczyzny.

 

Grono tegorocznych finalistów szczególnie dobrze odzwierciedla siłę i dynamikę sektora małych i średnich firm, a warto pamiętać że sektor ten generuje prawie połowę PKB Polski. Coraz dobitniej zaznacza też swoją obecność młodsza generacja przedsiębiorców, dla której podstawowymi wyznacznikami biznesowych strategii są innowacyjność oraz działalność międzynarodowa – mówi Barbara Górska, Dyrektor konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Podczas Gali Finałowej konkursu, 23 listopada br, spośród grona finalistów wyłonieni zostaną zwycięzcy trzech konkursowych kategorii – Produkcja, Usługi i Nowy Biznes, a także zwycięzca główny – Przedsiębiorca Roku 2013. Gala Finałowa zamykająca tegoroczną edycję będzie transmitowana przez dwie stacje telewizyjne: TVN24 i TVN CNBC. Zdobywca tytułu EY Przedsiębiorca Roku 2013 reprezentować będzie nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year wiosną 2014 roku w Monte Carlo, w którym spotkają się wszyscy zwycięzcy lokalnych edycji konkursu – z ponad 50 krajów świata.

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku wyróżnia najlepszych twórców firm i promuje polską przedsiębiorczość zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Oceniając kandydatów, niezależne od EY grono jurorskie bierze pod uwagę m.in. takie kryteria jak przedsiębiorczość, strategia firmy, wyniki finansowe, działalność międzynarodowa, innowacyjność, relacje z pracownikami. Liczą się również kryteria pozaekonomiczne – pasja, determinacja, entuzjazm oraz dobra współpraca z otoczeniem społecznym.

 

W skład niezależnego od EY Jury wchodzą wybitne osobistości polskiej sceny publicznej oraz zwycięzcy minionych edycji konkursu:

  • Jan Krzysztof Bielecki – Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów
  • Leszek Czarnecki - Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding
  • Andrzej Dębowski - Prezes DIE Inwestycje
  • Ryszard Florek - Przedsiębiorca Roku 2010, Prezes Zarządu FAKRO
  • Michał Kiciński i Marcin Iwiński - Przedsiębiorcy Roku 2008, twórcy firmy CD Projekt
  • Jerzy Koźmiński - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
  • Piotr Mikrut - Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka
  • Krzysztof Pawiński - Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
  • Ewald Raben - Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
  • Jacek Siwicki - Prezes Enterprise Investors

 

Partnerzy konkursu: PKO Bank Polski, PKN Orlen, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Gazeta Wyborcza, Harvard Business Review Polska, Radio PiN, TVN24

Więcej informacji: www.przedsiebiorcaroku.pl

 

O firmie EY

EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Nasza wiedza oraz świadczone przez nas najwyższej jakości usługi przyczyniają się do budowy zaufania na rynkach kapitałowych i w gospodarkach całego świata. W szeregach EY rozwijają się utalentowani liderzy zarządzający zgranymi zespołami, których celem jest spełnianie obietnic składanych przez markę EY. W ten sposób przyczyniamy się do budowy sprawniej funkcjonującego świata. Robimy to dla naszych klientów, społeczności, w których żyjemy i dla nas samych.

Nazwa EY odnosi się do firm członkowskich Ernst & Young Global Limited, z których każda stanowi osobny podmiot prawny. Ernst & Young Global Limited, brytyjska spółka z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji (company limited by guarantee) nie świadczy usług na rzecz klientów.

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl