Raporty i ekspertyzy

Raport EY: Polska druga w regionie pod względem wartości transakcji M&A

07 listopada 2013

  • Share
Raport EY: Polska druga w regionie pod względem wartości transakcji M&A

Łączna wartość transakcji fuzji i przejęć w pierwszej połowie 2013 roku wyniosła 2,48 mld USD, co dało nam drugie miejsce w regionie Europy Środkowej i Południowo – Wschodniej (11 krajów).  Pod względem liczby transakcji zajęliśmy trzecie miejsce - w pierwszej połowie br przeprowadzono w Polsce 104 transakcje fuzji i przejęć.

Barometr transakcji fuzji i przejęć, przygotowany przez firmę doradczą EY, pokazuje, że w pierwszej połowie tego roku w całym regionie przeprowadzono 659 transakcji, czyli o 20,7% więcej niż w analogicznym okresie minionego roku. Wartość wszystkich transakcji wyniosła 13,11 miliarda USD i było to o ponad 40% mniej niż w pierwszych 6 miesiącach 2012 roku. Głównym powodem tego spadku był brak porównywalnie dużych transakcji, które miały miejsce w 2012 roku w Turcji.

 

 

EY_liczba_transakcji_barometr_H12013.jpg

Pod względem wartości przeprowadzanych transakcji Polska znalazła się na drugim miejscu w regionie Europy Środkowej i Południowo – Wschodniej obejmującym 11 krajów (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Grecja, Węgry, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Turcja). Łączna wartość fuzji i przejęć w naszym kraju w pierwszej połowie 2013 roku wyniosła 2,48 mld USD. Pierwsza w tej klasyfikacji była Turcja, gdzie wartość transakcji osiągnęła kwotę 5 mld USD. Największą fuzją w Polsce było połączenie Zakładów Azotowych w Tarnowie Mościcach z Zakładami Azotowymi Puławy. Uformowana w ten sposób Grupa Azoty jest drugim co do wielkości europejskim koncernem chemicznym. Co więcej, Grupa Azoty ma dalej idące ambicje, czego dowodem jest ostatnia transakcja przejęcia złóż w Senegalu. 

Mimo tego, że rynek fuzji i przejęć odnotował mniejszą wartość transakcji w pierwszej połowie br, Polska wciąż utrzymuje wysoką pozycję w regionie - zarówno pod względem liczby jak i wartości transakcji - mówi Brendan O’Mahony, Partner Zarządzający działem Doradztwa Transakcyjnego EY.

EY_szacowana_wielkosc_rynku_barometr_H12013.jpg

Podobnie jak w pierwszej połowie 2012 roku większość tegorocznych transakcji odbyła się z udziałem inwestora strategicznego. Największy udział inwestora finansowego był w Bułgarii, Rumunii, na Węgrzech i Słowacji. Kolejny raz z rzędu na rynku dominowały wewnętrzne fuzje i przejęcia, zwłaszcza w Polsce, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech.

- W przypadku Polski, uwagę zwraca aż 12% udział transakcji ‘wychodzących’. Świadczy to o coraz większej dojrzałości polskich przedsiębiorców i aktywności w poszukiwaniu swoich szans zagranicą, zarówno w naszej części Europy, ale też na innych kontynentach – przyznaje Brendan O’Mahony.

EY_rodzaj_transakcji_barometr_H12013.jpg

 

Większość fuzji i przejęć miała miejsce w sektorze przemysłowym, handlowym oraz IT. Z punktu widzenia wartości największe transakcje przeprowadzono w sektorze bankowości i finansów. W dużej mierze transakcje w tym sektorze spowodowane były czynnikami zewnętrznymi związanymi z problemami właścicieli regionalnych banków, co determinowało ich decyzję o sprzedaży aktywów mniej istotnych z punktu widzenia centrali. Okazywały się nimi właśnie banki w naszej części Europy. W Polsce sytuacja ta w ostatnim czasie dotyczyła chociażby Kredyt Banku, czy BZ WBK przejętych przez hiszpański Santander. Istotną grupę stanowiły również transakcje w sektorze handlu oraz w sektorze chemicznym.

Barometr fuzji i przejęć w Europie Środkowo-Wschodniej obejmuje wszystkie transakcje na rynku niepublicznym. 

O firmie EY

EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Nasza wiedza oraz świadczone przez nas najwyższej jakości usługi przyczyniają się do budowy zaufania na rynkach kapitałowych i w gospodarkach całego świata. W szeregach EY rozwijają się utalentowani liderzy zarządzający zgranymi zespołami, których celem jest spełnianie obietnic składanych przez markę EY. W ten sposób przyczyniamy się do budowy sprawniej funkcjonującego świata. Robimy to dla naszych klientów, społeczności, w których żyjemy i dla nas samych.

Nazwa EY odnosi się do firm członkowskich Ernst & Young Global Limited, z których każda stanowi osobny podmiot prawny. Ernst & Young Global Limited, brytyjska spółka z odpowiedzialnością ograniczoną do wysokości gwarancji (company limited by guarantee) nie świadczy usług na rzecz klientów.

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl