Informacje korporacyjne

EY uruchamia narzędzie JPK okEY tester do weryfikacji merytorycznej Jednolitych Plików Kontrolnych

23 grudnia 2016

  • Share

Firma doradcza EY stworzyła program JPK okEY tester. Umożliwia on podatnikom samodzielne przeprowadzenie testów merytorycznych wygenerowanych plików JPK. Każdy test jest opatrzony komentarzem ekspertów EY.

Od 1 stycznia 2017 roku obowiązek comiesięcznego składania deklaracji VAT wraz z rejestrem sprzedaży i zakupu w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) obejmie wszystkie małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce. Od sierpnia 2016 roku obowiązek ten dotyczy dużych przedsiębiorstw.

Zakres raportowania oraz nowe, cyfrowe podejście organów podatkowych do weryfikacji JPK wymaga od firm nie tylko odpowiedniego przygotowania, ale również nowego spojrzenia na sposób realizacji procesów podatkowych.

JPK okEY tester opracowany przez EY to program, który pomaga podatnikowi merytorycznie sprawdzić przygotowane pliki JPK i wskazać ewentualne nieprawidłowości lub ryzyka podatkowe możliwe do zidentyfikowania na podstawie danych zawartych w JPK. Narzędzie to umożliwia weryfikację zawartości plików JPK przed przekazaniem ich organom skarbowym – tłumaczy Mateusz Pociask, Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

– Oczywiście już samo wygenerowanie JPK jest dodatkowym obowiązkiem. Ideą stworzonego przez nas narzędzia JPK okEY tester nie było jednak wsparcie samego procesu tworzenia JPK (gromadzenia danych w formacie JPK i sprawdzenia czy są one kompletne) - do tego celu można wykorzystać dostępne już na rynku oprogramowanie. Naszą intencją było stworzenie programu, który pomoże zidentyfikować potencjalne ryzyka podatkowe na podstawie analizy danych zawartych w JPK. Co więcej, narzędzie to jest zaprojektowane w taki sposób, aby podatnik mógł dokonać takiej analizy samodzielnie – dodaje Aleksandra Sewerynek, Menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego EY.

O firmie EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 212 000 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma blisko 2500 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz Centrum Usług Wspólnych. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg. rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.

EY angażuje się w działania na rzecz promocji przedsiębiorczości. Od 14 lat zaprasza kandydatów do startu w polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku, której zwycięzcy reprezentują nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year organizowanym co roku w Monte Carlo.

Jednym ze społecznych zobowiązań EY jest też innowacyjny projekt z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu o nazwie Sprawne Państwo. Jest to program mający na celu podniesienie efektywności i polepszenie skuteczności działania administracji publicznej w Polsce.

EY to także jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Przez trzy lata z rzędu (2012, 2013, 2014) firma otrzymywała tytuł Idealnego Pracodawcy według Uniwersum. Również trzykrotnie zajmowała pierwsze miejsce w badaniu „Pracodawca Roku®” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. 

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl