Przedsiębiorca Roku

Startuje jubileuszowa, 15. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

15 maja 2017

 • Share
Startuje jubileuszowa, 15. edycja konkursu EY Przedsiębiorca Roku

Do 15 czerwca można się zgłaszać do konkursu EY Przedsiębiorca Roku organizowanego w Polsce już po raz 15. Na świecie obecnie konkurs odbywa się w 60 państwach. Przedsiębiorcy mogą startować w trzech kategoriach: Produkcja i Usługi, Nowe Technologie/Innowacyjność oraz Nowy Biznes. Zwycięzca będzie reprezentował Polskę podczas międzynarodowego finału EY World Enterpreneur of the Year w Monte Carlo. Udział w konkursie jest bezpłatny.

 - Program EY Przedsiębiorca Roku odbywa się na świecie od 30 lat. W Polsce, w tym roku mamy 15. jubileuszową edycję. Rozpoczynając pierwszą edycję, mieliśmy jeden główny cel – oddać scenę twórcom polskich firm. Chcieliśmy docenić polską przedsiębiorczość i pokazać jej wpływ na nasz rozwój gospodarczy – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. - Przez te 15 lat nasza gospodarka radykalnie się zmieniła. Dziś jesteśmy jedną z największych gospodarek Unii Europejskiej. W tym czasie zmienił się też nasz konkurs i ewoluowały kategorie konkursowe. Nie zmieniło się jedno, szukamy przedsiębiorców, którzy zmieniają sposób funkcjonowania naszego otoczenia, którzy mają odwagę i pasję, żeby spełniać swoje marzenia i tworzyć wartość dodaną w branżach, w których funkcjonują – dodaje.

Przedsiębiorcy mogą wystartować w trzech kategoriach konkursowych. Do kategorii Produkcja i Usługi mogą się zgłaszać przedsiębiorcy zarządzający firmami, które funkcjonują na polskim rynku od co najmniej pięciu lat, z przychodami ze sprzedaży przekraczającymi 20 mln zł. Kategoria Nowe Technologie/Innowacyjność skierowana jest do przedsiębiorców, których firmy charakteryzuje innowacyjne podejście do biznesu przy wykorzystaniu wiedzy i technologii. Kandydaci startujący w tej kategorii muszą działać na polskim rynku minimum dwa lata, natomiast przychody ze sprzedaży powinny przekraczać 5 mln zł. W kategorii Nowy Biznes – mogą startować twórcy młodych firm, które działają na polskim rynku od dwóch do pięciu lat.

W konkursie może wziąć udział właściciel, współwłaściciel, twórca przedsiębiorstwa lub jego sukcesor, który aktywnie uczestniczy w zarządzaniu polską, prywatną firmą. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz aplikacyjny, który jest dostępny na stronie internetowej www.przedsiebiorcaroku.pl i przesłać go do 15 czerwca. Rozstrzygnięcie 15. edycji nastąpi w listopadzie.

- Bardzo mnie cieszy, że od pierwszej edycji liczba uczestników wzrosła o blisko 80%. Obserwujemy coraz większy odsetek przedsiębiorczych kobiet – zwłaszcza w kategorii Nowy Biznes. Mamy nadzieję, że w nowej edycji ta liczba będzie jeszcze większa – mówi Bartłomiej Smolarek, Audytor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

Od początku trwania konkursu, niezależne od firmy EY Jury wyłoniło już łącznie 170 finalistów, spośród których 14 otrzymało prestiżowy tytuł Przedsiębiorcy Roku. W skład Jury wchodzą wybitne osobistości polskiego biznesu, w tym zwycięzcy poprzednich edycji konkursu:

 • Jerzy Koźmiński – Przewodniczący Jury, Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności
 • Leszek Czarnecki – Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding
 • Andrzej Dębowski – Prezes Ustka Apartamenty
 • Marcin Iwiński - Przedsiębiorca Roku 2008, Wiceprezes Zarządu CD Projekt
 • Jacek Siwicki – Prezes, Przewodniczący Rady Dyrektorów Enterprise Investors
 • Krzysztof Pawiński – Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice
 • Ewald Raben – Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben
 • Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, twórca firmy WIŚNIOWSKI
 • Adam Krzanowski – Przedsiębiorca Roku 2014, Prezes Grupy Nowy Styl
 • Paweł Buszman – Przedsiębiorca Roku 2015, Prezes Zarządu American Heart of Poland
 • Marcin Grzymkowski – Przedsiębiorca Roku 2016, Prezes Zarządu eobuwie.pl.

- EY Przedsiębiorca Roku jest unikalnym konkursem pośród wielu innych związanych z gospodarką, jakie od lat organizuje się w Polsce. Przynajmniej dwa względy stanowią o tej wyjątkowości. Konkurs jest częścią międzynarodowej rywalizacji, w której uczestniczą zwycięzcy z blisko 60 krajów i 6 kontynentów. Co roku w Monte Carlo odbywa się światowy finał konkursu, stwarzający możliwość porównywania i oceny osiągnięć tych, którzy w bieżącej edycji zdobyli tytuł Przedsiębiorcy Roku w swoich krajach. Po drugie, wcześniej prowadzone postępowanie konkursowe jest niezwykle wymagające. Taka procedura wyłaniania zwycięzców w istotny sposób wzmacnia szansę na podejmowanie trafnych decyzji - podkreśla Jerzy Koźmiński, Przewodniczący Jury, prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.

Zwycięzcą 14. edycji konkursu został Marcin Grzymkowski, założyciel firmy eobuwie.pl. – To pierwszy raz, kiedy zdobywcą tytułu EY Przedsiębiorca Roku został laureat kategorii Nowe Technologie/Innowacyjność. Marcin Grzymkowski wprowadził tradycyjną firmę rodzinną, w cyfrowy biznes na miarę XXI wieku i planuje zdobyć pozycję lidera w Europie Środkowej i Wschodniej w swoim obszarze. Mam nadzieję, że jego potencjał dostrzeże także międzynarodowe jury w Monte Carlo – mówi Jan Krzysztof Bielecki, Przewodniczący Programu EY Przedsiębiorca Roku.

Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się także: Krzysztof Pawłowski (Wyższa Szkoła Biznesu National-Louis University w Nowym Sączu), Zbigniew Sosnowski (Kross), Tadeusz Winkowski (Quad/Graphics), Maciej Duda (Polski Koncern Mięsny DUDA), Dariusz Miłek (CCC), Michał Kiciński i Marcin Iwiński (CD Projekt), Piotr Mikrut (Śnieżka), Ryszard Florek (FAKRO), Krzysztof Pawiński (Grupa Maspex), Ewald Raben (Grupa Raben), Andrzej Wiśniowski (WIŚNIOWSKI), Adam Krzanowski (Grupa Nowy Styl) oraz Paweł Buszman (American Heart of Poland).

- Moja wygrana w konkursie EY Przedsiębiorca Roku przyniosła firmie znaczący rozgłos medialny, a samo uczestnictwo w gali, zarówno w Polsce, jak i w Monte Carlo, pozwoliło mi nawiązać cenne kontakty biznesowe - podsumowuje Adam Krzanowski, Prezes Zarządu Grupy Nowy Styl, Przedsiębiorca Roku 2014. - Konkurs EY Przedsiębiorca Roku dał mi bardzo cenną możliwość osobistego poznania wielu wyjątkowych ludzi, którzy stworzyli fantastyczne biznesy i którzy z wielką pasją nadal je rozwijają. Udział w nim był bardzo ciekawym i pouczającym dla mnie doświadczeniem – dodaje Krzysztof Pawiński, Prezes Zarządu Grupa Maspex, Przedsiębiorca Roku 2011.

Partnerami jubileuszowej, 15. polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku są: PKO Bank Polski, Polski Fundusz Rozwoju, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Harvard Business Review Polska, „Gazeta Wyborcza”, „Puls Biznesu” oraz TVN24 BiS.

Więcej informacji na stronie: www.przedsiebiorcaroku.pl

O firmie EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 231 000 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach, dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma blisko 2800 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz w Centrum Usług Wspólnych. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.

EY angażuje się w działania na rzecz promocji przedsiębiorczości. Od 14 lat zaprasza kandydatów do startu w polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku, której zwycięzcy reprezentują nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year organizowanym co roku w Monte Carlo.

EY od wielu lat na całym świecie wspiera inicjatywy związane ze sztuką. W Londynie jest partnerem Tate Britain i Tate Modern. Współpracuje także z British Museum czy National Gallery. Liczne projekty realizowane są także w Australii. W EY Polska działa inicjatywa EY Art Club promująca polskich artystów młodego pokolenia. Organizowane są spotkania z ludźmi sztuki, wykłady i wspólne zwiedzanie wystaw. Od 2017 roku EY Polska jest Mecenasem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

EY to także jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Firma została wielokrotnie wyróżniona tytułem Idealnego Pracodawcy według Uniwersum, a także Najbardziej Pożądanego Pracodawcy w rankingu „Pracodawca Roku®” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. W 2017 roku Great Place to Work nagrodził EY w kategorii organizacji zatrudniających ponad 500 pracowników.

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl

Załączniki komunikatu