Raporty i ekspertyzy

Raport Ernst & Young: Lepsza kontrola ryzyka odpowiedzią na kryzys

24 lipca 2012

  • Share
Raport Ernst & Young: Lepsza kontrola ryzyka odpowiedzią na kryzys

W Światowym Badaniu Audytu Wewnętrznego przeprowadzonym przez firmę doradczą Ernst & Young aż 75% respondentów stwierdziło, że skuteczność zarządzania ryzykiem ma bardzo istotny wpływ na kondycję finansową przedsiębiorstw w długoterminowej perspektywie. Jednocześnie 8 na 10 ankietowanych przyznało, że funkcja audytu wewnętrznego wymaga w ich firmie ulepszenia , a aż 7 na 10 uważa, że usprawnienia powinny być wprowadzone w ciągu najbliższych 24 miesięcy.

Badanie pokazało, że uwaga audytorów w najbliższej przyszłości skupiać się będzie coraz częściej na kwestiach technologicznych, ze szczególnym uwzględnieniem ryzyka operacyjnego. Prawie połowa (48%) respondentów przyznała, że ryzyka związane z obszarem bezpieczeństwa IT i prywatnością są obecnie najważniejszymi priorytetami audytorów wewnątrz organizacji. Coraz częściej przedmiotem audytu stają się także strategiczne projekty inwestycyjne, wdrożenia systemów IT, fuzje i przejęcia, a także istotne kontrakty.

- Audytorzy wewnętrzni zauważają potrzebę zmian w zakresie i podejściu do audytu wewnętrznego w ich organizacjach. Zmienność rynku powoduje, że Zarządy i Komitety Audytu oczekują stałego podążania przez audyt wewnętrzny za ryzykami, dostosowywania zakresu działania do najistotniejszych procesów i projektów organizacji oraz ciągłego wzrostu wydajności pracy audytorów wewnętrznych. Nie zawsze jest to komfortowe dla audytu wewnętrznego, gdyż wymaga od niego strategicznego podejścia oraz nowych kompetencji. – komentuje Agnieszka Bryl, dyrektor w dziale Doradztwa Biznesowego
Ernst & Young.

Sektor budowlany mógł się lepiej przygotować na kryzys

46% badanych zwróciło również uwagę na to, że sposób planowania i realizacji audytów wewnętrznych nie odpowiada dynamice zmian zachodzących na rynkach. Audytorzy najczęściej planują prace na cały rok. Rzadko dochodzi do aktualizacji planów. W ten sposób okazuje się, że zespoły nie są przygotowane do audytowania wprowadzania nowych produktów, wchodzenia na nowe rynki, wygaśnięcia patentów, transakcji kapitałowych i tym podobnych zdarzeń.

- Musimy sobie zdać sprawę, że skończyły się czasy kiedy plan robiło się raz do roku. W tej chwili działy audytów wewnętrznych coraz częściej powinny działać tak aby dostosowywać zakres audytów do bieżących potrzeb, wynikających ze strategii organizacji oraz zmian rynkowych.  Istotne jest także, aby planując audyty wybiegać do przodu identyfikując ryzyka oraz wynikające z nich potencjalne obszary audytu –  przyznaje Agnieszka Bryl. – Przykładem branży, która mogłaby uniknąć wielu problemów, z jakimi obecnie się boryka jest sektor budowlany. Być może sytuacja wielu dużych firm z tej branży nie byłaby tak trudna jak obecnie, gdyby miały one odpowiednie systemy monitoringu ryzyka, w tym perspektywicznie planujący i nastawiony na ocenę ryzyk strategicznych audyt wewnętrzny. Nie do przecenienia jest także rolą jaką w systemie monitoringu ryzyka odgrywają Komitety Audytu. Ścisła współpraca audytu wewnętrznego z Komitetem Audytu zazwyczaj wzmacnia postrzeganie wagi rekomendacji audytu i może przyczynić się do sukcesu organizacji – dodaje Agnieszka Bryl.   

Informacje o Światowym Badaniu Audytu Wewnętrznego

Firma doradcza Ernst & Young na początku 2012 roku przeprowadziła 695 wywiadów z audytorami wewnętrznymi z dużych firm z całego świata. Większość stanowili członkowie zarządów. W badaniu brali udział przedstawiciele firm z 26 branż i o przychodach wyższych niż 500 mln USD.

O Ernst & Young

Ernst & Young to jedna z wiodących międzynarodowych korporacji świadczących profesjonalne usługi doradcze. Ernst & Young w Polsce to ponad 1300 ekspertów pracujących w 6 biurach na terenie kraju: w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu.

Ernst & Young jest audytorem prawie 20% przedsiębiorstw znajdujących się na liście 1000 największych światowych firm magazynu Business Week. Jest też światowym liderem w dziedzinie doradztwa podatkowego. Firma świadczy usługi w zakresie: audytu, doradztwa biznesowego, księgowości, doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego, ulg i dotacji inwestycyjnych, doradztwa na rynku nieruchomości oraz szkoleń.