Komentarze ekspertów

Analiza EY: 10 technologii cyfrowych, które wpłyną na ochronę zdrowia

14 marca 2018

  • Share
Analiza EY: 10 technologii cyfrowych, które wpłyną na ochronę zdrowia

Z analizy EY wynika, że cyfryzacja już ma ogromy wpływ na zdrowie i kondycję fizyczną ludzi. Nowe technologie przekładają się na jakość życia milionów ludzi, ale także na cały sektor ochrony zdrowia i jego pracowników. Genomika, telemedycyna, druk 3D to technologie, które mogą zrewolucjonizować ochronę zdrowia.

W ciągu ostatniego wieku osiągnięcia w obszarze medycyny oraz odżywiania pomogły wydłużyć życie, ale starsze pokolenia mogą dotknąć problemy zdrowotne wynikające ze stylu życia. Według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby przewlekłe to 75% przyczyn śmierci na świecie. - Światowe Forum Ekonomiczne w Davos zwraca uwagę, że mają też wpływ na gospodarkę – zaledwie 5 chronicznych chorób może kosztować globalnie 47 bilionów USD do 2030 roku - mówi Jakub Szulc, ekspert Sektora Ochrony Zdrowia w EY.

Genomika

Zwiększająca się moc obliczeniowa komputerów to początek odkrywania prawdziwego potencjału ludzkiego DNA, co umożliwi spersonalizowane testowanie i leczenie znacząco poprawiające wyniki pacjentów w wielu chorobach.

Urządzenia przenośne

Inteligentne urządzenia, które monitorują i zbierają w czasie rzeczywistym spersonalizowane dane zdrowotne, wpływają na upowszechnienie zdrowego trybu życia, a jednocześnie są podstawą do badań naukowych. Niektóre przedsiębiorstwa wprowadziły takie urządzenia w miejscu pracy, by zwiększyć efektywność. Monitorując poziom stresu i zdrowie pracowników firmy mogą rekomendować im prozdrowotne zachowania, które przyczyniają się do zwiększenia produktywności.

Big data w medycynie

Medycyna ma dostęp do coraz większych zasobów danych: analizy DNA, informacji zbieranych przez urządzenia przenośne, zdigitalizowanej dokumentacji medycznej – wszystko to pozwala na dokładniejszą analizę porównawczą pacjentów. Porównanie danych osób z podobnym DNA, stylem życia i historią zdrowotną pomoże w lepszym zrozumieniu ryzyk zdrowotnych oraz wpływu na różne terapie.

Inżynieria komórkowa (Organs-on-chips)

Połączenie sekwencjonowania DNA oraz badania komórek macierzystych pozwoliło naukowcom „hodować”, na bazie DNA pacjenta, miniaturowe organy. I to na nich testowane są różne sposoby leczenia, a dzięki elektronicznym czujnikom naukowcy śledzą efekty na poziomie komórkowym. Dzięki temu wiedzą, które metody dają najlepsze efekty, zanim poddadzą pacjenta terapii.

Media społecznościowe i ich rola w ocenie szpitali

Pracownicy ochrony zdrowia oraz regulatorzy coraz częściej korzystają z opinii o poszczególnych placówkach wyrażanych za pomocą mediów społecznościowych lub internetowych ankiet. Te informacje służą do zidentyfikowania problemów i poprawy opieki zdrowotnej.

Funkcjonowanie mediów społecznościowych niemalże w czasie rzeczywistym i rozprzestrzenianie się zarówno pozytywnych, jak i negatywnych recenzji wymusza na pracownikach ochrony zdrowia szybszą reakcję na uwagi pacjentów. - Media społecznościowe mogą więc stać się mechanizmem, który wymusi ciągłą optymalizację usług w zakresie ochrony zdrowia - mówi Jakub Szulc.

Monitorowanie internetu

Coraz częściej do identyfikacji i reagowania na wybuchające epidemie korzysta się z monitorowania kluczowych słów w mediach społecznościowych, wyszukiwarkach oraz częstotliwości szukania informacji na temat poszczególnych objawów.

To są informacje przydatne nie tylko dla osób odpowiedzialnych za ochronę zdrowia, ale także dla pracodawców, którym zależy na zdrowiu pracowników oraz na zapewnieniu właściwego poziomu zatrudnienia. - Odpowiednia interpretacja danych pozwoli, zwłaszcza dużym firmom, na przygotowanie się – czy to poprzez wcześniejsze zakupy odpowiedniej liczby paczek chusteczek higienicznych w przypadku epidemii zwykłego kataru, czy też zatrudnienie pracowników tymczasowych, którzy zastąpią osoby chore w przypadku poważniejszej epidemii. Dobra interpretacja danych przez algorytmy ma poważny wpływ na funkcjonowanie biznesu, ale niesie ze sobą wyzwania - uważa Michał Majewski, Doświadczony Menedżer w Dziale Doradztwa Biznesowego EY.

Inżynieria genetyczna

Inżynieria genetyczna na ludzkim DNA wzbudza kontrowersje, nawet jeśli jej celem jest zwalczanie chorób. Za to coraz powszechniejsza staje się terapia genetyczna i wykorzystywanie genetycznie zmodyfikowanych wirusów do walki z chorobami, podczas gdy do walki z malarią oraz wirusem Zika zaczyna się już wprowadzać genetycznie zmodyfikowane komary.

Telemedycyna

Technologie mobilne pozwalają odciążyć system ochrony zdrowia i ograniczyć wizyty u lekarzy. Eliminacja konieczności podróżowania ma oczywisty wpływ na produktywność, ale telemedycyna ma przede wszystkim znaczenie dla społeczności oddalonych od placówek medycznych. Zdalna ocena stanu zdrowia, np. za pomocą telefonów komórkowych, daje dostęp do usług ochrony zdrowia najbiedniejszym i stanowi ułamek kosztów koniecznych do poniesienia, by zapewnić te same usługi na miejscu.

- Według agencji ONZ, Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, na świecie jest ponad 7 miliardów telefonów komórkowych. W 2000 roku było to zaledwie 738 milionów. 3,2 miliarda korzysta z internetu, w tym 2 miliardy w krajach rozwijających się - mówi Michał Majewski. - To umożliwiło wprowadzenie kreatywnych rozwiązań, wykorzystujących nowoczesne technologie i pozwalających dotrzeć do osób, które w przeciwnym wypadku miałyby bardzo utrudniony dostęp do ochrony zdrowia i związanych z nią informacji - dodaje.

Roboty medyczne

Umożliwiają nie tylko dokładniejsze operowanie, przez co skracają czas rekonwalescencji, ale przede wszystkim leczą pacjentów na odległość, co znacząco ogranicza konieczność podróżowania. Niewykluczone, że niedługo roboty medyczne będą mogły wykonywać zabiegi samodzielnie.

Druk 3D

Marzenie lekarzy zaczyna się spełniać. W lutym 2016 roku naukowcy z Wake Forest Institute for Regenerative Medicine ogłosili, że wszczepili zwierzętom kość, mięśnie oraz tkanki wydrukowane w technologii 3D. Wykorzystując DNA można rozpocząć erę tworzenia spersonalizowanych „części zamiennych”.  A być może w przyszłości będziemy mogli produkować nie tylko „części zamienne”, ale po prostu lepsze niż nasze organy?

Jaki to może mieć wpływ na pracodawców?

Jak wynika z analizy EY, spełnienie potrzeb zdrowotnych starszych pracowników wymaga nowych rozwiązań, pozwalających na redukcję kosztów ochrony zdrowia oraz ograniczenie strat w produktywności wynikających z kwestii zdrowotnych. - Badanie opublikowane w Journal of Occupational and Environmental Medicine sugeruje, że firmy oferujące swoim pracownikom pakiety związane z ochroną zdrowia mają lepsze wyniki od firm, które takich pakietów nie proponują - podsumowuje Jakub Szulc. 

O firmie EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 247 570 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach, dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma blisko 2800 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz w Centrum Usług Wspólnych. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.

EY angażuje się w działania na rzecz promocji przedsiębiorczości. Od 15 lat zaprasza kandydatów do startu w polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku, której zwycięzcy reprezentują nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year organizowanym co roku w Monte Carlo.

EY od wielu lat na całym świecie wspiera inicjatywy związane ze sztuką. W Londynie jest partnerem Tate Britain i Tate Modern. Współpracuje także z British Museum czy National Gallery. Liczne projekty realizowane są także w Australii. W EY Polska działa inicjatywa EY Art Club promująca polskich artystów młodego pokolenia. Organizowane są spotkania z ludźmi sztuki, wykłady i wspólne zwiedzanie wystaw. Od 2017 roku EY Polska jest Mecenasem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

EY to także jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Firma została wielokrotnie wyróżniona tytułem Idealnego Pracodawcy według Uniwersum, a także Najbardziej Pożądanego Pracodawcy w rankingu „Pracodawca Roku®” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. W 2017 roku Great Place to Work nagrodził EY w kategorii organizacji zatrudniających ponad 500 pracowników.

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl

Załączniki komunikatu